Podręczniki nowe czy używane – jakie wybrać?

Podręczniki szkole nie należą do najtańszych, dlatego też przed rozpoczęciem roku szkolnego rodzice ponoszą sporą ilość wydatków związanych z wyprawką szkolną. Często stają oni przed dylematem, jakie książki kupić – czy lepiej będzie zainwestować w całkiem nowe podręczniki, czy może lepiej oszczędzić i zakupić egzemplarze używane? Zarówno pierwszy, jak i drugi wybór ma zalety, ale również wady.

Nowe podręczniki szkolne

Dzieci zazwyczaj preferują nowe podręczniki, ponieważ obawiają się szykan lub krzywych spojrzeń ze strony rówieśników. Dzieci między sobą rywalizują, nie tylko na posiadanie markowych ubrań i przyborów szkolnych, ale także podręczników pachnących nowością. Oczywiście, jeśli rodzice mają na tyle pieniędzy, mogą kupić całkiem nową wyprawkę, za którą należy zapłacić znacznie więcej niż za podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/tanie-podreczniki-szkolne-na-rok-2019-2020-ksiegarnia-internetowa-a-562.html) używane. Plusem jest to, że w podręcznikach takich nie ma żadnych podkreśleń czy notatek, które mogą utrudniać samodzielną naukę. Okazuje się, że można kupić całkiem nowe podręczniki nieco taniej. Wystarczy jedynie skorzystać z oferty internetowych księgarni, które zawsze oferują atrakcyjne rabaty i niższe ceny niż księgarnie stacjonarne. Dzięki temu można kupić dziecku nową wyprawę, przy okazji nieco obniżając wydatki – średnio o 10-30%.

Używane podręczniki szkolne

Wielu uczniów ma podręczniki używane, które są dziedziczone po starszym rodzeństwie czy kupowane z drugiej ręki. Kosztują znacznie miej niż podręczniki nowe, ich cena może być nawet o połowę niższa. Dzięki podręcznikom używanym można ciąć wydatki związane z wyprawką szkolną, co dla wielu rodzin jest znaczącą oszczędnością. Należy szukać egzemplarzy w dobrym stanie, które mogą ze spokojem dziecku posłużyć – można je kupić w komisach czy bezpośrednio od uczniów. Dobrym pomysłem jest szukanie książek w Internecie, najlepiej tuż po zakończeniu roku szkolnego, kiedy ofert sprzedaży jest najwięcej i można wybierać egzemplarze w najlepszym stanie. Podręczniki używane wcale nie muszą być zniszczone – zazwyczaj po kilku tygodniach roku szkolnego podręczniki nowe są ciężkie do rozpoznania wśród egzemplarzy “normalnie” użytkowanych.

Gdzie szukać podręczników szkolnych?

Nowych egzemplarzy podręczników szkolnych można szukać w księgarniach stacjonarnych i internetowych, które mają niższe ceny i oferują wysyłkę zakupów. Książki używane można znaleźć w komisach, ogłoszeniach w sieci czy pytać o nie bezpośrednio u uczniów starszych klas. Warto pamiętać o tym, by rozpocząć zakupy stosunkowo wcześnie – tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego może brakować niektórych tytułów.

Tło zdjęcie utworzone przez pressfoto - pl.freepik.com
>>Wzorowo przeprowadzona lekcja

About the author : Amanda